W trakcie koncertu „Młodość – projekt życia” na Tauron Arena Kraków, w sobotę 29 lipca 2017 r. poznaliśmy laureatów Nagrody Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”, ustanowionej z okazji 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Jest to nagroda przyznawana młodym ludziom, którzy ofiarnie i twórczo angażują się w życie Kościoła oraz środowisk lokalnych, podejmując inicjatywy służące pomocy drugiemu człowiekowi, promocji kultury i edukacji, projektom społecznym oraz ożywieniu życia religijnego we wspólnotach parafialnych i duszpasterstwach.

-> Transmisja on-line Koncertu


Nagroda specjalna
PROJEKT GÓRA DOBRA

Projekt wolontariuszy ŚDM, którzy po zakończeniu spotkania młodych postanowili kontynuować swoją posługę. Skupia 7 tys. młodych osób. W ramach tego dzieła wolontariusze szkolą się, formują, służą szkoleniami dla tych, którzy w swoich środowiskach lokalnych chcą bezinteresownie ofiarować swój czas, talenty i kompetencje. Wśród zrealizowanych do tej pory projektów są m. in.: „Żyjmy razem, a nie obok siebie” (dla osób bez domu we współpracy z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio), „Sieć Pomocy” (współpraca z parafiami i pomoc osobom samotnym i starszym), „Pamięć” (pamięć o osobach zmarłych- troska o groby i modlitwa – oraz starszych, potrzebujących pomocy przy zakupach czy codziennych czynnościach).

Bądź blisko – Góra Dobra , goradobra.pl


W kategorii działalność społeczna:
STOWARZYSZENIE GPS KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Stowarzyszenie GPS Kalwaria to młodzieżowa organizacja, której celem jest aktywizacja młodych ludzi w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej imprezy kulturalne, sportowe, modlitwy i spotkania młodych. Młodzi ludzie, z potrzeby serca, angażują się w życie parafii i motywują swoich rówieśników do zaangażowania. GPS Kalwaria zorganizowało m.in. Misyjny Koncert Kolęd, podczas którego młodzi zbierali ofiary na rzecz misji w Ekwadorze, a także Chrześcijańskie Walentynki – koncert i świadectwa promujące chrześcijański model małżeństwa i rodziny. Młodzi organizują także popołudnia z grami planszowymi dla dzieci, zbierają i przewożą dary dla szkół na Kresach, prowadzą wieczory uwielbienia oraz akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Wszystko robią z zapałem i entuzjazmem, dając świadectwo radosnego przeżywania przyjaźni z Jezusem.

Stowarzyszenie GPS Kalwaria , gps-kalwaria.pl


W kategorii działalność ewangelizacyjna:
ŚDM DEKANAT DOBCZYCE

Wyróżnienie za rekolekcje internetowe LOG in LOVE, które zostały zamieszczone na portalu: www.misericors.org. Rekolekcje te pozwalały na uczestnictwo w rozważaniach pisanych przez wolontariuszy na każdy dzień. Celem projektu była zachęta do czynienia dobra, ale także stworzenie społeczności osób, które pragną się zatrzymać i podzielić miłością z drugim człowiekiem, bezinteresownie ofiarować dobro, a tym samym umocnić swoją duszę w miłości do Boga. Wspólnota integruje młodych z całego dekanatu poprzez organizację  pikników w parafiach, Adoracje, wieczory ze św. Janem Pawłem II, Godziny Miłosierdzia, spotkania formacyjne, wspólne wyjazdy dla młodzieży całego dekanatu.

ŚDM Dekanat Dobczyce


W kategorii aktywizacja środowiska lokalnego (parafialnego):
BOŻY MŁYN (KRAKÓW)

Miejsce powstało po ŚDM przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie. Prowadzona jest kawiarenka, w której można zjeść domowe ciasto, napić się dobrej kawy i przede wszystkim porozmawiać. Organizowane są spotkania z osobami znanymi i inspirującymi. Młodzi i starsi wymieniają się książkami, planszówkami, oglądają wspólnie wartościowe filmy. Prowadzone są zajęcia dla osób starszych, bale i zabawy dla dzieciaków, którymi członkowie Bożego Młyna opiekują się także w ramach „Randek rodziców”. Przy Bożym Młynie powstała PanaMa Group skupiająca młodzież, która poprzez różne aktywności jednoczy się, integruje i jednocześnie gromadzi fundusze na wspólny wyjazd na ŚDM do Panamy. Pomagają dzieciom w nauce, wyprowadzają psy, starają się angażować osoby starsze do brania udziału w życiu parafii, sprzątają osobom potrzebującym, organizują kiermasze świąteczne, nieodpłatnie dyżurują w kawiarence młynowej.

Boży Młyn , bozymlyn.pl


W kategorii dzieła miłosierdzia:
WOLONTARIAT MŁODYCH W WOLI BATORSKIEJ

Za następujące projekty: „Wylosuj Anioła” – własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla dzieci z jednego oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, „Pieluszka dla Maluszka” – zbiórka pieluch na rzecz Fundacji „Małych Stópek” dla dzieci, które zagrożone aborcją miały radość się urodzić – finał akcji przypadał 25 marca – w dzień Świętości Życia. Zebrano 367 kg pieluch, czyli: 208 paczek = 12816 szt., „Daj włos” – zbiórka włosów na rzecz Fundacji „Rak’n’roll” dla kobiet po chemioterapii – w ciągu dwóch dni akcji 12 dziewcząt oddało swoje włosy, „Pomocna dłoń” – zbiórka żywności dla potrzebujących rodzin z parafii – obdarowano 40 rodzin kilkudziesięciokilogramowymi paczkami. Warto dodać, że młodzi angażują się  i inicjują również dzieła formacyjne, kulturalne i ewangelizacyjne.

ŚDM Wola Batorska


Nagroda indywidualna: Dominika Adamus (Zator)

Owocem przeżytych Dni Młodzieży jest powstanie w Zatorze Grupy o nazwie Dzieci ŚDM (jest to grupa blisko 40 dzieci, w których rodzinach gościli młodzi z całego świata). Przez cały rok co tydzień dzieci pod opieką Laureatki spotykają się w domu parafialnym, oprócz tego raz w miesiącu organizuje się dla nich wyjazdy do różnych miejsc. Dzieci czynnie uczestniczą w życiu parafii; ponadto uczestnicy odwiedzają DPS w Zatorze, gdzie spotykają się z podopiecznymi, dzieci angażują się w pomoc potrzebującym przez zbiórki przy kościele.  Pani Dominika, zainspirowana ŚDM, napisała pracę magisterską, która jest opisem przygotowań do ŚDM w dekanacie Zator i owoców tego wydarzenia. Część pracy  zostanie niebawem wydana w formie książki i dotrze do wszystkich parafii dekanatu jako pamiątka i materialne wspomnienie ŚDM.

Nagroda indywidualna: Justyna Majchrzak (Rabka Zdrój)

Współprowadzi „Wolontariat codziennego miłosierdzia”. Jest zaangażowana w życie społeczności lokalnej: wszystkich parafii na terenie Rabki – Zdroju, a poprzez swoje zaangażowanie niesie pomoc bliźnim. Z jej inicjatywy Wolontariat podejmuje wiele projektów na terenie Rabki. Po wakacjach rozpocznie się najnowszy, powstały z myślą o osobach z zespołem Downa. Justyna podejmuje wyjątkowe inicjatywy i akcje organizowane przez młodzież lub dla młodzieży, organizując comiesięczne spotkania formacyjno – integracyjne, kładąc nacisk na wspólną Eucharystię. Organizuje także wyjazdowe dni skupienia. Uczestniczy w projektach o charakterze ewangelizacyjnym: Koncerty i Bale Charytatywne dla PSONI w Rabce – Zdroju, Orszak Trzech Króli oraz Droga Krzyżowa ulicami miasta.

Info za —> krakow2016.com: Laureaci nagrody „Młodość – projekt życia”

fot. Marianna Gurba, Jakub Wolski


1. Rocznica ŚDM / KONCERT ROCZNICOWY

 


PROGRAM Obchodów 1. rocznicy ŚDM w Krakowie:

29 LIPCA 2017 (SOBOTA)

Katecheza w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej Księży Pijarów Kraków – Wieczysta
ul. Meissnera 20, 31-457 Kraków

13.00 – rozpoczęcie, animacje (śpiew- Oaza z Kalinowego);
13.15 – świadectwo Michała „PAX” Bukowskiego
14.30 – świadectwo Teresy Kmieć- siostry Helenki i przyjaciółki Helenki z wolontariatu misyjnego
14.45 – świadectwo wspólnoty „Betania”
15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadzi wspólnota „Betania”
15.20 – katecheza Księdza Abpa Marka Jędraszewskiego

Koncert rocznicowy na TAURON Arena Kraków:

16.00 – otwarcie bram
Prewydarzenia:
16.30 – warsztaty dla młodzieży
17.05 – 17.15 – Nieśmiertelni – pomoc dla Aleppo (Salezjanie)
17.15 – 17.45 – Koncert zespołu „NiemaGotu”
17.45- 17.55 – Biblia audio – nagranie z publicznością

18.00 – ROZPOCZĘCIE KONCERTU
Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”

30 LIPCA 2017 (NIEDZIELA)

Msza Święta, Sanktuarium św. Jana Pawła II
ul. Totus Tuus 32, 30-610 Kraków

12.30 – Msza Święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego

 


Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

– Zobacz Regulamin Nagrody Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”