2 września 2017 r. Mszy św. sprawowanej w intencji zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza w jego rodzinnej parafii pw. NMP Królowej Świata (Kędzierzyn-Koźle – Rogi) przewodniczył bp Rudolf Pierskała. We Mszy wzięli udział liczni parafianie oraz rodzina i przyjaciele ks. Krzysztofa, którzy przyjechali z różnych stron kraju —> RELACJA


We czwartek, 31 sierpnia 2017 r. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu o godz. 15.00 pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai odprawiona została Msza św. w intencji zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza —> RELACJA


24 sierpnia 2017 r. w opolskiej kurii diecezjalnej miała miejsce konferencja prasowa z udziałem ks. bpa Andrzeja Czai, dotycząca wydarzeń związanych z zaginięciem w Alpach szwajcarskich w dniu 17 sierpnia ks. Krzysztofa Grzywocza, znanego przewodnika duchowego, rekolekcjonisty, spowiednika i diecezjalnego egzorcysty.

Metr po metrze, szczyt po szczycie, zbocze po zboczu przeszukali szwajcarscy i włoscy ratownicy, by odnaleźć zaginionego w Alpach ks. Krzysztofa Grzywocza. Akcja prowadzona od piątku została zakończona wczoraj – bez rezultatu, a kapłan został uznany za zaginionego. W misję ratunkową były zaangażowane śmigłowce i psy tropiące, przesłuchano świadków. – Ratownicy wskazali jedynie hipotetyczną przyczynę zaginięcia – przyznał ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu, który obserwował w Szwajcarii akcję ratunkową.

Na kontynuowanie poszukiwań, zaginionego kapłana opolska Caritas zebrała przez trzy dni 225 tys. zł. Diecezja opolska chce, aby akcja poszukiwawcza była prowadzona w porozumieniu z Polskim Związkiem Alpinizmu, którego członkiem był ks. Krzysztof Grzywocz. Księża opolscy skontaktowali się także z władzami TOPR oraz znaną polską himalaistką Kingą Baranowską z prośbą o wsparcie. Pytany o cel organizowanej wyprawy bp Andrzej Czaja zaznaczył: Akcja ratownicza jest zakończona. Jeśli przyjaciele i alpiniści zdecydują się na wejście w góry, to bardziej będzie to przejście tamtejszym szlakiem i jak gdyby pożegnanie się i pozdrowienie z nadzieją, że może akurat…

Ks. Krzysztof Grzywocz zaginął w Alpach szwajcarskich w okolicach Brig 17 sierpnia 2017 roku. Tego dnia odprawił on Mszę św. w parafii Betten, w której zastępował proboszcza i udał się w kierunku powiatowego miasta Brig, zamierzając odbyć spacer po pobliskim paśmie górskim. Po raz ostatni widziano go w południe w schronisku Bortelhütte, w którym pytał gospodarzy o szlak na pobliski szczyt Bortelhorn. Potem wszelki ślad po nim zaginął.

Pomimo przeprowadzonej bardzo intensywnej akcji poszukiwawczej, z udziałem doświadczonych ratowników górskich, psów tropiących i helikopterów nie udało się go odnaleźć ani w okolicach tej góry, ani na sąsiednich zboczach górskich. W środę 23 sierpnia 2017 r. o godz. 10.00 akcja ratownicza została oficjalnie zakończona, a ks. Krzysztof uznany za osobę zaginioną.

Jak informuje kuria opolska na swojej stronie internetowej: „W czwartek, 31 sierpnia 2017 r. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu o godz. 15.00 pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai odprawiona zostanie Msza św. w intencji zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. Serdecznie zapraszamy na nią najbliższą rodzinę, kapłanów oraz wszystkich przyjaciół zaginionego Kapłana, aby polecać go Bożej Opatrzności.

Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy modlą się w intencji ks. Krzysztofa oraz tych, którzy złożyli swój dar serca przeznaczony na akcję ratunkową w Alpach. Zebrana suma w wysokości 225 tys. złotych wpłacona na konto opolskiej Caritas zostanie w całości przeznaczona na pokrycie kosztów przeprowadzonej w ostatnich dniach akcji poszukiwawczej.”

– Będziemy sprawować tę liturgię do Bożej Opatrzności, powierzając w niej życie ks. Krzysztofa. Nie umiemy go znaleźć, ale wiemy, że jeśli Bóg zabrał go do siebie, to na pewno jest bezpieczny – powiedział bp Andrzej Czaja. Zaapelował też do wiernych, by niezależnie od efektu poszukiwań, starali się poszukiwać i poznawać na nowo ks. Grzywocza w jego duszpasterskim dorobku: dotychczasowych wystąpieniach, kazaniach, tekstach. – Zauroczeni jego dotychczasową posługą, szukajmy go też w tym, co nam zostawił. Tam go znajdziemy, w jego twórczości. Zachęcałbym do tego w tym czasie, gdy nadziei nie tracimy.

Msza św. w rodzinnej parafii zaginionego kapłana w Rogach, zostanie odprawiona 2 września o godzinie 18:00.


Wideo —> 24opole.pl: W Alpach zaginął ks. Grzywocz z diecezji opolskiej. Będzie pożegnalna wyprawa?

Info za  —> Diecezja Opolska: Msza św. w intencji zaginionego księdza Krzysztofa Grzywocza | Radio Doxa:  Akcja zakończona, ks. Krzysztof Grzywocz uznany za zaginionego | ekai.pl: Caritas zebrała 225 tys. zł na poszukiwania ks. Grzywocza

Zobacz też —> Gość Opolski: Jak przebiegała akcja ratownicza w Alpach?


Briefing prasowy w kurii opolskiej transmitowany był na profilu twitterowym ks. bpa Andrzeja Czai: