Ks. Jan Sikorski

Ks. Jan Sikorski otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy zwołanej z okazji Dnia Pamięci Warszawy. Wydarzenie poświęcone 73. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyło się w poniedziałek, 31 lipca, na Zamku Królewskim.

Zapytany przez Martę Komorowską z Radia Plus co jest najważniejsze w uzasadnieniu otrzymania nagrody podkreślił, że kocha Warszawę. „Zawsze, gdy słyszę słowo Warszawa to serce bije mi mocniej”- powiedział i dodał- „Przeżywałem w tym mieście okupację, później jako kapłan zostałem związany z więziennictwem”. Kapłan wyjaśnił, że to dla niego szczególnie ważne wyróżnienie, bo jako mały chłopiec opłakiwał zniszczoną Warszawę, a teraz może ją podziwiać.

Ks. Sikorski powiedział, że jego siostra walczyła w Powstaniu Warszawskim. „Pamiętam jak dyskutowała w domu i z księżmi czy można nosić truciznę przy sobie, żeby w razie aresztowania oddać życie.”- wyznał. Według niego miłość uczestników Powstania do ojczyzny i Warszawy jest nieprawdopodobna, choć cena tych wydarzeń jest tragiczna i dramatyczna. „Ich postawa budzi we mnie ogromny podziw. To wielka sprawa dla pokoleń.”- zaznaczył.

Duchowny przywołał słowa łacińskiego teologa – „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan”. Wyjaśnił, że obserwuje w tej chwili, jak wśród młodych odżywa duch patriotyzmu i duma z bycia Polakiem. „Tertulian powiedział to w II wieku, a ja w XXI wieku doświadczam takich postaw chrześcijańskich właśnie dzięki powstańcom”- tłumaczył.

Ks. Jan Sikorski jest doktorem teologii i od niespełna 60 lat kapłanem archidiecezji warszawskiej. Od 1985 do 2006 r. był proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Kole, a po przejściu na emeryturę został rezydentem. Przed laty pełnił funkcję naczelnego kapelana Duszpasterstwa Więziennego RP. Współtworzył także Bractwo Więzienne pomagające skazanym i ich rodzinom. Obecnie zajmuje się starszymi księżmi na terenie archidiecezji warszawskiej- jest ojcem duchownym kapłanów.

W tym roku statuetkami Syreny Warszawskiej nagrodzono 28. laureatów. Wręczane są wybitnym warszawiakom oraz instytucjom działającym na rzecz rozwoju stolicy, a także ludziom kultury, nauki oraz sztuki.

Info za —> Archidiecezja Warszawska: Syrena Warszawska dla ks. Jana Sikorskiego. Duchowny otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy

Fot. Michał Józefaciuk


Wesprzyj Sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_