Koncert specjalny z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbędzie się już jutro, w środę, 30 sierpnia o godz. 19.30 w bazylice jasnogórskiej. Podczas koncertu zabrzmi prawykonanie „Stabat Mater” kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej – utwór został skomponowany na zamówienie Fundacji Świat Możliwości, która zajmuje się organizacją ambitnych wydarzeń kulturalnych i wspieraniem artystów. Utwór powstał w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zamówienia Kompozytorskie 2017. Koncert wykona poznański zespół muzyki dawnej Ensemble Toccante. Wstęp jest wolny.

Oprócz prawykonania „Stabat Mater” zabrzmią także utwory:
– Dietrich Buxtehude – Kantata Singet dem Herrn na sopran, skrzypce i continuo BuxWV 98;
– Jan Sebastian Bach – Sonata Triowa G-dur, BWV 1038, Largo, Vivace, Adagio, Presto.

Te dwa utwory znalazły się w programie koncertu, roboczo nazwanego „Inspiracje” – ponieważ, jak piszą organizatorzy, Jan Sebastian Bach inspirował się twórczością Dietricha Buxtehudego, a Ewa Fabiańska-Jelińska – twórczością J.S. Bacha.

Twórczyni nowego dzieła „Stabat Mater” Ewa Fabiańska-Jelińska (ur. 1989) jest kompozytorem, absolwentem kompozycji w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Zbigniewa Kozuba. Była stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia i Stypendium Miasta Poznania; Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2012 oraz programu stypendialnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest laureatką licznych krajowych i zagranicznych konkursów kompozytorskich, m.in. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego i konkursu kompozytorskiego na utwór perkusyjny organizowanym przez Oklahoma City University. Tworzy muzykę do animacji, filmów i musicali, jej utwory były prezentowane na renomowanych krajowych i zagranicznych festiwalach muzyki współczesnej.

„W mojej twórczości kompozytorskiej sfera sacrum odgrywa szczególnie ważną rolę, a jednym z wątków nad którym często się pochylam, jest inspiracja motywem Maryjnym. W roku 2015 skomponowałam utwór ‘Mater Dei’ na kwartet skrzypcowy, do stworzenia którego zainspirowały mnie trzy różne wizerunki Matki Bożej – podkreśla Ewa Fabiańska-Jelińska – Chciałabym kontynuować w mojej twórczości wspomniany wątek poprzez zetknięcie się z sekwencją ‘Stabat Mater’, rozważanie, wejście w głąb tekstu napisanego przez Jacopone da Todi – średniowiecznego franciszkanina i poetę włoskiego. W roku 2017 przypada jubileusz 300 rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w związku z czym zależy mi na prezentacji utworu na Jasnej Górze, co może być związane z obchodami Jubileuszu. Skomponowanie utworu stanie się przyczynkiem do oryginalnego i nowatorskiego sposobu spojrzenia na aspekt łączenia tradycji i nowoczesności, tak ważny dla mnie. Chciałabym sięgnąć po partię sopranu oraz instrumenty dawne – flet traverso, skrzypce barokowe, wiolonczela barokowa, klawesyn. Z jednej strony wykorzystane zostaną instrumenty dawne, ale spojrzenie na ich sferę brzmieniową stanie się innowacyjne poprzez zastosowanie nowatorskich środków kompozytorskich. Walor edukacyjny przejawia się w połączeniu medium instrumentów barokowych, ale wraz ze współczesnym językiem kompozytorskim. W muzyce polskiej obecnie poza kilkoma przykładami (m.in. Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski), nie odnajdziemy wielu współczesnych muzycznych spojrzeń kompozytorów na sekwencję średniowieczną”.

Utwór „Stabat Mater” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej wykona zespół Ensemble Toccante. Jest on nowym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej, powstał wiosną 2016 roku. Jest wynikiem spotkania i przyjaźni pięciu pasjonatek muzyki dawnej, z których każda ma już doświadczenie i spore osiągnięcia. Zespół wyróżnia się spośród wielu istniejących ansambli tym, że w jego stały skład wchodzi wokalistka – sopran Anna Budzyńska. Ta wszechstronna i obiecująca śpiewaczka operowa młodego pokolenia specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej, mozartowskiej i współczesnej oraz szeroko pojętej kameralistyce. Jest solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, współzałożycielką cantus priomus zespołu solistów Artis Sonus, prezesem Fundacji Świat Możliwości i doktorantką na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Na instrumentach solowych grają Olga Musiał-Kurzawska (flet traverso) oraz Katarzyna Kmieciak (skrzypce). Sekcję basso continuo tworzą wiolonczelistka Martyna Jankowska oraz klawesynistka Dagmara Tyrcha. Wszystkie artystki grają na kopiach instrumentów barokowych, które wymagają nie tylko specjalnych umiejętności technicznych, lecz także szerokiej wiedzy muzycznej.

Ensemble Toccante, choć jest młodym zespołem, ma już na swoim koncie spore osiągnięcia koncertowe w kraju i za granicą. Plany koncertowe na najbliższe lata obejmują nie tylko występy w Polsce, ale także w różnych krajach Europy (Niemcy, Francja, Holandia, Rumunia), a także Amerykę. Choć jego głównym celem jest wykonawstwo muzyki barokowej, angażuje się także w projekty związane z muzyką współczesną. Ensemble Toccante ma przyjemność być prawykonawcą utworów tworzonych specjalnie dla tego zespołu.

Jasnogórski koncert jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja Świat Możliwości otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie. Operatorem priorytetu jest Instytut Muzyki i Tańca. Dzięki niemu powstał utwór „Stabat Mater” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, który zostanie nagrany i zaprezentowany na kilku koncertach przez poznański zespół kameralnej muzyki barokowej – Ensemble Toccante.

http://ensembletoccante.pl

www.fundacja-swiat-mozliwosci.pl

Wstęp na koncert jest wolny, serdecznie zapraszamy!

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Jubileuszowy koncert 30 sierpnia na Jasnej Górze – zapraszamy

oprac. BPJG