IV Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach – 20 sierpnia 2017
W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, mimo ulewnego deszczu, tłumnie pielgrzymowali wierni w ramach 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia w rocznicę konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 roku.
Na każdej z Eucharystii został odmówiony akt zawierzenia pielgrzymów i świata Bożemu Miłosierdziu.
W pobliżu bazyliki prezentowały się różne dzieła miłosierdzia, które funkcjonują na terenie sanktuarium, wśród nich m. in. „Dom Miłosierdzia” prowadzony przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, a także duszpasterstwo Sychar, służące wsparciem dla małżeństw przeżywających kryzysy.
W auli św. Jana Pawła II co 2 godziny, począwszy od 10:00, odbywały się projekcje filmów: „Jak Bóg da”, „Ślady stóp” czy „Teraz i w godzinę śmierci”.
Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia zakończyła o godz. 19:00 trzecia część nabożeństwa pt. „Droga Miłosierdzia”.
Uroczystości transmitowały on-line TV Miłosierdzie i Radio Miłosierdzie.
Czytaj więcej —> Franciszkanska3.pl: Miejsce pojednania i zawierzenia
Wideo —> milosierdzie.pl: Abp Marek Jędraszewski – homilia podczas IV Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia
– Te konfesjonały są świadkami spotkań pokutującego człowieka z przebaczającym Bogiem – mówił bp Jan Zając podczas porannej Mszy Świętej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Honorowy kustosz sanktuarium w kilku słowach przypomniał wiernym orędzie, które zostało przekazane skromnej apostołce miłosierdzia, św. Faustynie Kowalskiej. To właśnie jej Pan Jezus powierzył słowa: „Nie zazna ludzkość uspokojenia, dopóki nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Mojego”.
Czytaj całość —> ekai.pl: Kraków-Łagiewniki: Rozpoczęła się IV Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia
Mszy św. o godz. 10.30 przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Były metropolita krakowski poświęcił tablicę upamiętniającą ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i pobyt Ojca Świętego na łagiewnickim wzgórzu. „Ileż dobra dokonało się w tej świątyni w ciągu tych lat! Iluż ludzi stanęło tutaj przed Bogiem w prawdzie. Iluż pojednało się z Bogiem. Iluż zawierzyło Mu swoje sprawy, również te najtrudniejsze” – mówił do pielgrzymów kard. Stanisław Dziwisz.
Przeczytaj —> Homilię ks. kard. Stanisława Dziwisza
W niedzielę po południu w łagiewnickim sanktuarium Eucharystię dla uczestników Pielgrzymki odprawił abp Marek Jędraszewski. „Krzyż Jezusa Chrystusa stanowi najbardziej przejmujące się nachylenie nieba nad ziemią. Miłosiernego Boga nad naszą grzeszną rzeczywistością” – mówił do przybyłych metropolita krakowski.
Na wstępie wygłoszonej homilii hierarcha powiedział, że kobieta kananejska z odczytanego fragmentu Ewangelii, prosząca o pomoc Jezusa dla swojego dziecka, symbolizuje narody pogańskie, które chcą skorzystać ze skarbca Bożego miłosierdzia.
„Do tych ludów pogańskich, które zgodnie z wyrokami Bożej opatrzności zbliżyły się do Chrystusa, należy także od ponad 1050 lat nasz naród polski. Kiedy Mieszko I w 966 r. przyjmował chrzest, a wraz z nim dwór i wojowie, tworzył się naród polski. Od samego początku chrześcijański to znaczy od samego początku związany ze zbawczym krzyżem Chrystusa” – porównał.
Czytaj całość —> Franciszkanska3.pl: Krzyż symbolem miłosierdzia Boga
Profil Pielgrzymki na Facebooku —> Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia
– W krakowskich Łagiewnikach piętnaście lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, podczas swojej ostatniej pielgrzymki do ojczyzny, papież Jan Paweł II, wielki apostoł Bożego Miłosierdzia, zawierzył Polskę i cały świat Bożemu Miłosierdziu. Ta pielgrzymka czcicieli Bożego Miłosierdzia jest przede wszystkim okazją do przeżycia takiej wspaniałej lekcji wdzięczności wobec Boga, a także wdzięczności wobec ludzi – mówił 16 sierpnia ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystość.
Podkreślił, że kiedy Jan Paweł II kanonizował św. Faustynę, mówił, że pragnie, aby to orędzie miłosierdzia stało się niezawodnym źródłem nadziei dla całego współczesnego świata. – Dlatego z taką ufnością przybywają tu całe rodziny, dzieci, młodzież i starsi, aby odnajdować tu właśnie niezawodne źródło nadziei – dodał rektor łagiewnickiego sanktuarium.
– Jednym z dzieł, które chcemy zaprezentować jest Poradnia Miłosierdzia, która świadczy pomoc zarówno duchową, jak i prowadzi doradztwo zawodowe czy prawne, służy pomocą i troską potrzebującym – mówił ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Msze Święte z zawierzeniem pielgrzymów i świata Bożemu Miłosierdziu:
godz. 7:00 – ks. bp Jan Zając
godz. 9:00 – ks. prałat Marian Rapacz
godz. 10:30 – ks. kard. Stanisław Dziwisz
godz. 12:00 – ks. Zygmunt Kosowski
godz. 13:30 – ks. prałat Franciszek Ślusarczyk
godz. 15:20 – ks. abp Marek Jędraszewski
godz. 18:00 – ks. Aleksander Wójtowicz
godz. 19:00 – nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. 3.
Za —> Faustyna.pl: IV Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia oraz KAI/Archidiecezja Krakowska: IV Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia | ZAPOWIEDŹ
Pielgrzymkę poprzedził w sobotę 19 sierpnia o godz. 19:00 koncert „Jezu ufam Tobie” z okazji 15. rocznicy konsekracji bazyliki oraz zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II oraz poświęcony pamięci ks. kard. Franciszka Macharskiego w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
Po południu przed koncertem odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której artyści mówili o swoich doświadczeniach związanych z Łagiewnikami, a także Bożym miłosierdziem. „To miejsce jest bardzo wyjątkowe. Kiedy wczoraj weszłam do tej świątyni długo nie mogłam uspokoić mojego serca. Poczułam wyjątkową więź między mną a Jezusem miłosiernym” – wyznała Halina Frąckowiak. Z kolei Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers wskazywał, że w Łagiewnikach jest epicentrum świata. „To stąd wyszła iskra Bożego Miłosierdzia. To ono jest lekiem na całe zło tego świata, to wszystko, co dzieje się trudne wokół nas. Nie wolno nam o tym zapominać. Trzeba stale odkrywać prawdziwy sens słów »Jezu, ufam Tobie«” – mówił muzyk.
Czytaj więcej —> Franciszkanska3.pl: Wyśpiewać Boże miłosierdzie
Wystąpili: Halina Frąckowiak, Maleo Reggae Rockers, Józef Skrzek oraz Orkiestra symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pod dyrekcją dr. Krzysztofa Michałka. Koncert poprowadzili: Dominika Figurska i Michał Chorosiński.
– Niedawno przeżywaliśmy pierwszą rocznicę jego śmierci. Wiemy, że on jako biskup krakowski, a później metropolita krakowski, bardzo zabiegał o to, aby właśnie tutaj powstała duża świątynia, która będzie mogła pomieścić coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów – powiedział ks. Ślusarczyk. – Orędzie miłosierdzia było mu bliskie od najmłodszych lat, jeszcze w czasie wojny i okupacji, a później kiedy został kapłanem, biskupem krakowskim, następcą Karola Wojtyły, starał się, aby ten kult Bożego miłosierdzia rzeczywiście był znany nie tylko w naszej ojczyźnie, ale na całym współczesnym świecie – zaznaczył.