Będę zabiegał, aby diecezja była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga – zadeklarował nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel. W homilii wygłoszonej podczas uroczystego ingresu do katedry w Toruniu, w niedzielę 10 grudnia 2017 roku przypomniał, że we wspólnocie ochrzczonych nie ma ludzi wykluczonych. „Prostujmy ścieżki życia na ile potrafimy, resztą zajmie się Bóg” – zachęcał bp Śmigiel.

Podczas Mszy św. nuncjusz apostolski przekazał 48-letniemu bp. Wiesławowi Śmigiel pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji.

Zobacz —> Transmisję z ingresu

Nowy biskup toruński zachęcił w homilii wszystkie środowiska Kościoła do pomocy w ewangelizacji. Głęboko wierzących prosił aby stali się jeszcze gorliwszymi uczniami i misjonarzami, gotowymi w każdej godzinie życia głosić radość Ewangelii. Wątpiący zachęcił aby nie ustawali w drodze, odważnie pytali i poszukiwali a kiedy trzeba – zdecydowanie pukali do drzwi kościołów, furt klasztornych i plebanii.

„Pogubieni, zbuntowani, poranieni niewierzący, dystansujący się od Kościoła oraz jego wrogowie niech zapamiętają – i mówię to z wielką miłością – że Bóg jest potężniejszy od grzechu, naszych złych doświadczeń, niechęci i ludzkich uwarunkowań” – przekonywał bp Śmigiel. Dodał, że Bóg potrafi swoją łaską przemienić ludzkie życie. „Historia uczy, że Bóg swoją miłością nawet swoich przeciwników potrafi przemienić w świętych i w swoich przyjaciół” – wskazywał biskup toruński.

Bp Śmigiel zwrócił się do duchownych i osób konsekrowanych z prośbą o dawanie chrześcijańskiego świadectwa. Dodał że świat współczesny bardzo potrzebuje świadectwa o tym, że Bóg jest większy i ważniejszy niż sprawy i logika tego świata.

„Prężne środowisko skupione wokół radia Maryja zapraszam do współpracy w głoszeniu Dobrej Nowiny i budowaniu zgody narodowej” – mówił bp Śmigiel.

Zwrócił się też do młodzieży, przypominając, że papież wezwał młode pokolenie do dobrego rabanu czyli do aktywności społecznej i ewangelizacyjnej, takiej która pokonuje wszelkie bariery.

„Pokornie proszę polityków i samorządowców, głównie tych z diecezji toruńskiej aby broniąc swoich przekonań i poglądów wyborców nie zapominali, że w sprawach regionu i troski o dobro wspólne warto być razem a spór nie musi ogłaszać kłótni. A Ponad wszelkimi podziałami jesteśmy siostrami i braćmi zatem nigdy nam nie wolno zapomina o wzajemnym szacunku” – powiedział bp Śmigiel.

Zacytował tez słowa papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii gaudium”: „(…) my chrześcijanie podkreślamy potrzebę uznania drugiego człowieka, leczenia ran, budowania mostów, zacieśniania relacji i pomagania, by «jeden drugiego nosił brzemiona» (por. Ga 6, 2).

Bp Śmigiel przypomniał, że we wspólnocie ludzi ochrzczonych nie ma wykluczonych, są tylko ci, którzy potrzebują modlitwy, Bożego miłosierdzia i jeszcze większej miłości. „Zatem proszę: prostujmy ścieżki życia na ile potrafimy, resztą zajmie się Bóg”.

Info za —> tk/KAI/episkopat.pl: Bp Śmigiel: prostujmy ścieżki życia, resztą zajmie się Bóg

Wideo —> Radio Maryja / TV Trwam: Ks. bp W. Śmigiel: Będę zabiegał, aby diecezja toruńska była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga

Zobacz też —> ekai.pl: Rozmowa z biskupem Śmiglem