—> BYŁ ZE MNĄ ZAWSZE

5 stycznia 2017 r. zmarł gen. Janusz Brochwicz Lewiński, ps. „Gryf”. Uczestniczył w walkach II wojny światowej najpierw na froncie w 1939 roku, potem w różnych oddziałach zbrojnych AK, między innymi pod komendą por. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i w powstaniu warszawskim jako  dowódca grupy szturmowej batalionu „Parasol”, gdzie został ciężko ranny. Wyzwolony z niemieckiego obozu jenieckiego w Murnau przez Amerykanów po wojnie pozostał na Zachodzie. Wstąpił do armii brytyjskiej, służył m.in. w gwardii przybocznej króla Jerzego VI.

W 2002 podjął decyzję o powrocie do Polski. Od tego czasu aktywnie działał w środowisku kombatanckim, udzielał wywiadów, brał udział w realizacji filmów dokumentalnych, spotykał się z młodzieżą, przewodnikami po Warszawie, oficerami i żołnierzami jednostek specjalnych. Odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a w listopadzie 2015 roku prezydent A. Duda odznaczył go Wielkim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Przez całe życie towarzyszył mu Jezus Miłosierny, którego obrazek otrzymał od swojej matki tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Zapraszamy do przeczytania artykułu opublikowanego w 83. numerze kwartalnika „Orędzie Miłosierdzia”, w którym o swoim życiu z Jezusem opowiada w rozmowie z m. Elżbieta Siepak ZMBM sam Generał. —> BYŁ ZE MNĄ ZAWSZE

Notka biograficzna IPN —> Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” (1920–2017)

Źródło: faustyna.pl / ipn.gov.pl


Zobacz – relację z uroczystości pogrzebowych Generała —> Pożegnanie generała „Gryfa”