8 lutego 2017 r. to w Kościele powszechnym III Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Włączając się w tę inicjatywę pragniemy odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka, który mówi: Niech każdy z nas czuje się zobowiązany, by być rzecznikiem naszych zniewolonych braci i sióstr, upokorzonych w swej godności.

Hasło tegorocznego Dnia Modlitwy brzmi: To są DZIECI, nie niewolnicy! Niestety, wśród współczesnych niewolników są również dzieci, które zamiast być chronione i doświadczać miłości oraz wsparcia, są okradane ze swego dzieciństwa i muszą przechodzić dramaty, które mają swoje konsekwencje w całym ich dalszym życiu. Niechaj wyrazem naszego zaangażowania i troski o ich los będzie nasza modlitwa.

Wraz z Siecią Bakhita zachęcamy szczególnie dziś do modlitwy za wstawiennictwem św. Józefiny Bakhity za naszych braci i siostry przeżywających dramat niewoli (pobierz PDF z tekstem)Modlitwa za wstawiennictwem św. Józefiny Bakhity


Sieć Bakhita, organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem i pomocą ofiarom współczesnych form niewolnictwa, zorganizowała 3 lutego w bazylice św. Krzyża w Warszawie ogólnopolskie czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi „Noc zamieniona w MOC miłosierdzia”. Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił biskup Grzegorz Ryś. Posłuchaj homilii ks. biskupa Rysia —> KLIKNIJ


Dlaczego hasło: To są DZIECI, nie niewolnicy!?

Wśród ofiar handlu ludźmi wzrasta w świecie odsetek dzieci. Według najnowszych oficjalnych danych ONZ (Raport UNODC 2014), jedna na trzy ofiary ma mniej niż 18 lat. Kontynentem z najwyższym odsetkiem dzieci będących ofiarami handlu w odniesieniu do całości procederu jest Afryka, ze wskaźnikiem około 68%. W świecie dzieci są wykorzystywane seksualnie, jako służba domowa, do przymusowych małżeństw, adopcji nielegalnych, przymusowej pracy, handlu narządami, żebractwa, czarów, przestępstw kryminalnych (dzieci-żołnierze, handel narkotykami). Wiele dzieci już rodzi się niewolnikami, w rodzinach zadłużonych, jak to jest w przypadku górnictwa w Ghanie.

(…) W ciągu ostatnich trzydziestu lat prawie 30 milionów dzieci utraciło swoje dzieciństwo poprzez wykorzystywanie seksualne. Ponad 200 milionów dzieci pracuje, z czego 73 miliony stanowią dzieci poniżej 10 roku życia. Każdego roku na skutek wypadków przy pracy umiera 22 tysiące dzieci.

Niewolnictwo dzieci ma też wymiar symboliczny: chłopcy i dziewczęta są symbolem przyszłości, marzeń, wolności i życia, które chce być przedłużone na pokolenia.

Przeczytaj tekst s. Gabrieli Bottani, Koordynatorki Talitha Kum, nt. historii obchodów Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi —> KLIKNIJ


WESPRZYJ AKCJĘ #POPIEŁUSZKO2017.PL
–> KLIKNIJ

Popieluszko2017_Misericors