Trzej Królowie

W sobotę 6 stycznia 2018 r. przypada w Kościele katolickim Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli. Uroczystość ta należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.

Czytaj więcej na brewiarz.pl —> święcie Trzech Króli

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa w Eucharystii, ponieważ świętami nakazanymi w Polsce, poza niedzielami, są:

uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)

uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie, przeniesione na na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest „świętem nakazanym”.

Zobacz —> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych

Ważna Uwaga:

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

Zobacz też:

Święta nakazane Kościoła

Dekret dotyczący świąt zniesionych w Polsce

Z potrzeby serca czy z obowiązku? O niedzielnej Mszy Świętej.

„Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii” – wskazują też polscy biskupi w liście na temat przykazań kościelnych z 2003 roku, dodając: „Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.”