Koncert_8_07_2017

Tomasz Trzciński, wybitny pianista i improwizator, wystąpi 8 lipca w Wadowicach. Dedykowany św. Janowi Pawłowi II koncert „Co mu w duszy grało” rozpocznie się w kościele św. Piotra Apostoła o godzinie 19.00. To inauguracja cyklu wydarzeń pod wspólnym hasłem „Bóg i Ojczyzna”, nawiązujących do duchowego i kulturowego dziedzictwa Polski.

Koncert „Co mu w duszy grało” jest autorskim projektem Tomasza Trzcińskiego, znanego polskiego pianisty i wirtuoza, który na co dzień mieszka i pracuje w Niemczech. Dzieło dedykowane jest św. Janowi Pawłowi II, a jego przesłaniem jest popularyzacja i upowszechnianie kultu polskiego papieża poprzez niezwykłą, bo powstającą w trakcie koncertu na żywo muzykę fortepianową, która nawiązuje do polskiej tradycji sakralnej i ludowej, w tym góralskiej.

Artysta podejmie muzyczny dialog z najbardziej znanymi cytatami z homilii, które św. Jan Paweł II wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do Polski na przestrzeni całego swojego pontyfikatu. Cytaty te to papieskie słowa, które znacząco wpłynęły na przemiany polityczne oraz społeczne w historii i życiu polskiego społeczeństwa, przed i po upadku systemu komunistycznego.

Koncert składa się z wirtuozowskich improwizacji do znanych i bliskich św. Janowi Pawłowi II melodii liturgicznych, i pieśni, jak np. słynna „Barka” (Pescador de hombres).

Po raz pierwszy koncert został wykonany w dniu kanonizacji papieża-Polaka, 27 kwietnia 2014 roku, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Premierowe wykonanie dla archidiecezji krakowskiej nastąpi w rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Odbywa się pod patronatem honorowym metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Koło Dzieci Niepełnosprawnych w Wadowicach.

Info za —> KAI/Diecezja.pl: „Co mu w duszy grało” – koncert Tomasza Trzcińskiego dla św. Jana Pawła II | ZAPOWIEDŹ

oraz www.domjp2.pl: „Co mu w Duszy Grało” – zapraszamy na koncert