Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim – ogłosiła w czwartek 14 września 2017 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„W dniu dzisiejszym staje się on metropolitą metropolii, która w strukturze Kościoła katolickiego w Polsce jest najmłodszą. Ksiądz arcybiskup jest jej siódmym biskupem i przyjdzie mu zapewne obchodzić stulecie tej diecezji, która powstała pod koniec 1920 roku po zwycięskiej wojnie bolszewickiej” – przypomniał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Czyta dalej —> Abp Jędraszewski: abp. Rysiowi życzę Bożej mocy i światła

Bp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się we wrześniu 2011 r. Przyjął zawołanie „Virtus in infirmitate” – „Moc w słabości”.  Kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.  Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Posługuje się językiem łacińskim, angielskim i włoskim.

Zobacz —> KOMUNIKAT NUNCJATURY

Nowy metropolita łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 r. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

„Bardzo potrzebujemy korygować swoje myślenie, byśmy nie tworzyli sekty świętoszków. Tylko byśmy tworzyli Kościół, w którym grzesznik jest przyjęty i znajduje towarzyszy na drodze, a nie ludzi, którzy go osądzają i ekskomunikują. Najpiękniejsze w Kościele jest to, że Kościół nie jest bezradny wobec grzechu. I nie sam z siebie, tylko miłością Boga. Kościół, który jest święty, jest jednocześnie Kościołem grzeszników, jest Kościołem ludzi, którzy rozumieją grzesznika i nie gorszą się grzesznikiem” – podkreślał bp Ryś.

Nowy metropolita łódzki często występuje w mediach, był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, jest  publicystą „Znaku”, „Analecta Cracoviensia” i „Przewodnika Katolickiego”. Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze,  którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Związany z Drogą Neokatechumenalną, w młodości należał do Ruchu Światło-Życie.

Bp Ryś zaangażowany jest w Kongres Nowej Ewangelizacji, formację kapłanów i ekumenizm. Podkreśla, że dla biskupa ważne jest bycie z ludźmi, ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których nie ma anonimowości.

Info za i foto ––> BP KEP/episkopat.pl: Bp Grzegorz Ryś – metropolitą łódzkim

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Nominacja Biskupa Grzegorza Rysia na Arcybiskupa i Metropolitę Łódzkiego


Bp Grzegorz Ryś Metropolitą Łódzkim


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_