Władza ma być pomocą, lecz jeśli nie sprawuje się jej dobrze, jest opresyjna, nie pozwala ludziom wzrastać, tworzy klimat nieufności i wrogości – mówił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę, 5 listopada 2017 r.. Poświęcił je złemu sprawowaniu władzy, odnosząc się do surowych słów na temat uczonych w Piśmie i faryzeuszów, które znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Pan Jezus zarzuca im, że sami nie czynią tego, co nauczają.

Wideo —> Radio Maryja / TV Trwam: Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem

„Częstą wadą tych, którzy sprawują władzę, zarówno świecką, jak i kościelną, jest wymaganie od innych rzeczy nawet słusznych, których sami nie czynią. Prowadzą podwójne życie. Jezus mówi: «Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą» (w.4). Taka postawa jest złym sprawowaniem władzy, która powinna przeciwnie mieć swoją podstawową siłę w dobrym przykładzie. Władza rodzi się z dobrego przykładu, aby pomóc innym czynić to, co słuszne i właściwe, podtrzymując ich w próbach napotykanych na drodze dobra. Władza jest pomocą, ale jeśli sprawowana jest źle, to staje się opresyjna, nie pozwala ludziom się rozwijać, tworzy atmosferę nieufności i wrogości, a także prowadzi do korupcji” – powiedział Ojciec Święty.

Zobacz więcej —> Radio Watykańskie: Anioł Pański: podwójne życie dostojników

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek pozdrowił pielgrzymów przybyłych na plac św. Piotra. Wspomniał też o beatyfikacji s. Reginy Marii Vattalil w Indiach, która miała miejsce dzień wcześniej

Zobacz więcej —> Papież o beatyfikacji indyjskiej męczennicy