Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

„Orędzie o Bożym miłosierdziu będzie jednym z najważniejszych elementów mojej posługi biskupiej. Świat bardzo bowiem potrzebuje Bożego miłosierdzia” – mówił na konferencji prasowej przed ingresem abp Marek Jędraszewski. Uroczystość objęcia archidiecezji przez nowego metropolitę krakowskiego odbędzie się w sobotę, 28 stycznia.

 

Nowy metropolita krakowski pierwszą Mszę św. po ingresie odprawi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny. Niedzielną Eucharystię – 29 stycznia o godzinie 7.00  – będzie można zobaczyć w Telewizji Polskiej.

 

O Miłosierdziu Bożym abp Marek Jędraszewski napisał również w swoim pierwszym liście pasterskim do diecezjan. Będzie on odczytywany w niedzielę, 28 stycznia.

 

Wiemy dobrze wszyscy, Drodzy Siostry i Bracia, że poznanie Chrystusa nie kończy się na samym tylko poznaniu rozumowym, lecz domaga się wnikania w niezgłębione przestrzenie zbawczej miłości Boga - miłości miłosiernej. Szczególnie wiernym jej świadkiem stała się w ubiegłym wieku św. Siostra Faustyna. Za niezwykłą łaskę Bożą poczytuję sobie to, że w ostatnich latach moje biskupie posługiwanie miało miejsce w Łodzi, gdzie w 1925 roku zaczęła się duchowa droga tej Apostołki Bożego Miłosierdzia. Teraz natomiast przychodzi mi przewodzić Kościołowi Krakowskiemu, który w sposób szczególny chlubi się Łagiewnikami, gdzie dopełniła się ziemska pielgrzymka Siostry Faustyny i skąd iskra Bożego miłosierdzia rozprzestrzeniła się na cały świat. To sprawia, że czuję się szczególnie zobowiązany, aby prawdę o miłosierdziu Bożym głosić wszystkim, a zwłaszcza tym, 'którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia'. Oby jak najwięcej ludzi mogło z głęboką i pełną wdzięczności wiarą wyznawać: 'Jezu, ufam Tobie!'.

 

Każdy, kto doświadczył w sobie łaski osobistego dotknięcia przez Boże miłosierdzie, doskonale wie, że dźwiga ono człowieka w górę i wzywa go do coraz bardziej pięknych i szlachetnych zadań. Przestrzenie te zostały ukazane przez samego Pana Jezusa w czytanym dzisiaj fragmencie Ewangelii według św. Mateusza. Nasz Mistrz i Nauczyciel mówił w nim o błogosławionych: ubogich w duchu, smucących się, cichych, łaknących i pragnących sprawiedliwości, miłosiernych, czystego serca, wprowadzających pokój, cierpiących prześladowanie dla sprawiedliwości. Takim błogosławionym, który w sposób najpełniejszy wprowadził w swoje życie treść owych błogosławieństw z Kazania na Górze, był sam Pan Jezus. Tym samym - jako Droga, Prawda i Życie (por. J 14, 6) - stał się On dla nas najwyższym wzorem człowieczeństwa. Zwracając się do Piotra słowami 'Pójdź za Mną!'

 

Źródło: www.diecezja.pl, www.faustyna.pl