Kościół św. Faustyny i Miłosierdzia Bożego w Warszawie

Po raz pierwszy 2 sierpnia w rocznicę powstańczej Mszy z udziałem Batalionu „Parasol” w kościele Miłosierdzia Bożego na Żytniej – Sanktuarium św. Faustyny – o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych w czasie wojny. W uroczystościach, które już na stałe wpiszą się w program duszpasterski parafii weźmie także udział grupa rekonstrukcyjna „Radosław”.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej nie tylko udekorują kościół i dziedziniec, ale przede wszystkim upamiętnią wydarzenia z 2 sierpnia 1944, które mają szczególne znaczenie dla parafii przy ul. Żytniej. O czym mowa? Jak wyjaśnia ks. Bartłomiej Pergoł, posiłkując się wspomnieniami gen. Janusza Brochwicz- Lewińskiego ps. „Gryf”, w kościele w 1944 odprawiono Mszę św., w której uczestniczył Batalion „Parasol” z powstańcami. Wraz z udziałem okolicznych mieszkańców modlono się w intencji powstania.

„Wraz z ks. Krzysztofem Stosurem, proboszczem parafii i kustoszem Sanktuarium św. Faustyny, pragniemy nagłośnić to wydarzenie i wprowadzić na stałe w program duszpasterski parafii”- tłumaczy ks. Pergoł i dodaje: „Chcemy też odtworzyć atmosferę patriotyzmu i entuzjazmu początku Powstania Warszawskiego i pokazać pragnienie wolności ludności Warszawy”.

Po Mszy św. zaplanowano program artystyczno- kulturalny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. „Będą czytane wspomnienia uczestników Powstania oraz relacje samego gen. Gryfa, często nawiązujące do motywu miłosierdzia Bożego”- mówi duchowny. Organizatorzy wykorzystają również nagrania prywatnych rozmów sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z gen. „Gryfem”.

Pomysł zorganizowania obchodów zrodził się po publikacji książki związanej z gen. Januszem Brochwicz-Lewińskim ps. „Gryf”. „Generał wspominał w niej, że na ul. Żytniej 2 sierpnia 1944 r. odprawiono Mszę św., a potem żołnierze wyruszyli do boju w kierunku Pałacyku Michla”- wyjaśnia ks. Pergoł.

Kościół Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej, od kwietnia 2017 r. jest Sanktuarium św. Faustyny. Dawniej był kaplicą Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego wstąpiła Helena Kowalska. Jednak podczas walk Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944, kaplica spłonęła. Została odbudowana w latach 80. jako kościół parafialny.

Info za —> Archidiecezja Warszawska: 73 lata temu przed rozpoczęciem walk modlił się tam Batalion „Parasol”...


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_