W 2017 roku przypada 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. 15 sierpnia 1967 roku, prymas Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. W licheńskim Sanktuarium rok 2017 jest poświęcony m.in. przypominaniu tamtego wydarzenia. Główne obchody jubileuszowe rozpoczęły się w piątek 11 sierpnia i trwały do 15 sierpnia.

Uroczystą sumę odpustową sprawowaną we wtorek, 15 sierpnia, o godz. 12.00 celebrował arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Eucharystii na Obraz Matki Bożej Licheńskiej została nałożona jubileuszowa sukienka ufundowana przez ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium z kraju i z zagranicy.

[ Homilia kard. Dziwisza od 1:06:00 transmisji ]

Mszę św. poprzedziła procesja po licheńskiej świątyni, w której niesiony był Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej kolejno przez poszczególne delegacje: strażaków, matek, ojców, młodzieży oraz księży marianów. Następnie kard. Dziwisz poświęcił nową sukienkę, która została nałożona na Cudowny Obraz Pani Licheńskiej. Sukienka ufundowana przez ofiarodawców i darczyńców licheńskiego Sanktuarium z Polski i zagranicy nosi miano szafirowej.

Po umieszczeniu Cudownego Obrazu w prezbiterium rozpoczęła się Msza św., którą wraz z kadr. Dziwiszem koncelebrowali: bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz włocławski, bp Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy włocławski, bp Bronisław Dembowski, biskup senior włocławski, bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński, bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy toruński, bp Andrzej Dziuba, biskup diecezjalny łowicki oraz kapłani uczestniczący w uroczystościach.

W homilii kard. Dziwisz skupił się na osobie Maryi, podkreślając, iż Wniebowzięcie było ukoronowaniem Jej ziemskiej drogi i służby, która w sposób szczególny rozpoczęła się podczas Zwiastowania i wypowiedzianych przez Maryję słowach Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa: „W tym momencie w Jej przeczystym łonie zamieszkał Syn Boży, a Ona na Jego służbę  oddała całą swoją egzystencję, oddała Mu Swoje serce. Wniebowzięcie kończyło ziemski etap Jej służby, a jednocześnie było początkiem Jej nowego posłannictwa jako Królowej Nieba i Ziemi oraz Matki Kościoła. Odtąd towarzyszy nam nieustannie na naszych drogach prowadzących do wieczności; odtąd, jak dobra matka, jest obecna w naszych troskach, smutkach, radościach i nadziejach”.

Czytaj całość / fotorelacja —> Lichen.pl: Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem kard. Stanisława Dziwisza

Źródło video —> Salve TV: 12:00 Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, Licheń (15 VIII 2017)


Z okazji roku jubileuszowego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu na frontonie bazyliki zamieszczono obraz przedstawiający kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Antoniego Pawłowskiego unoszących ku górze obraz Matki Bożej Licheńskiej. Z kolei na placu przed świątynią pojawiła się Brama Jubileuszowa oraz wystawa plenerowa prezentująca archiwalne zdjęcia i wspomnienia uczestników wydarzeń sprzed 50 lat.

Obraz Matki Bożej Licheńskiej koronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego koronami papieskimi Pawła VI jest kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna. Historia licheńskiego obrazu sięga roku 1813 i bitwy pod Lipskiem, gdzie po raz pierwszy żołnierzowi napoleońskiemu, Tomaszowi Kłossowskiemu, objawiła się Matka Boża Licheńska. Pochodzący z miejscowości pod Licheniem Tomasz, ocalony za przyczyną Maryi, po powrocie do kraju znalazł Jej maleńki Wizerunek i przyniósł do rodzinnego Izabelina, by następnie zawiesić na sośnie w pobliskim grąblińskim lesie. Tam Maryja objawiała się miejscowemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ostrzegając ludzi przed zbliżającą się zarazą i nawołując do nawrócenia. Stamtąd Wizerunek przeniesiono do kościoła parafialnego św. Doroty w Licheniu, a w 2006 roku do nowo wybudowanej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Każdego roku do Sanktuarium w Licheniu przybywa ok. miliona pielgrzymów proszących Bożą Matkę o łaski i polecając się Jej opiece.

Info za  —> www.lichen.pl/ BP KEP: 50. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej

fot. www.lichen.pl

Sanktuarium w Internecie —> www.lichen.pl oraz Facebook: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_