35. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy trwała w dniach 16-17 września na Jasnej Górze pod hasłem: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”. Centralna Msza św. została odprawiona w niedzielę, 17 września o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie z udziałem ok. 25 tys. osób.

35. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę – 16-17 września 2017


Wideo —> TV Trwam/Radio Maryja: XXXV Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę


Przed Mszą św. głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. „’Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje’ – to słowa św. Jana Pawła II, słowa, które były w sercu bł. ks. Jerzego, bo Ojczyzna kosztuje. Błogosławiony ks. Jerzy oddał za nią życie – przypominał – My ludzie ‘Solidarności’ na co dzień realizujemy jego testament, a także testament roku ’80-tego, tych wszystkich porozumień, które zostały spisane, ale nie do końca wypełnione”. (…)

Następnie Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy. (…)

Mszy św. o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie przewodniczył abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Homilię wygłosił bp Roman Pindel, biskup diec. bielsko-żywieckiej. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ ‚Solidarność’ na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Słowo powitania do zgromadzonych skierował o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry: „Od lat przybywacie do Domu Matki, do sanktuarium narodu, by jako ludzie ciężkiej pracy, jako ludzie ‘Solidarności’, patrioci kochający swoją Ojczyznę tu pod troskliwym spojrzeniem Maryi zawierzyć Bogu siebie samych i całe swoje życie. Rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu papieskimi koronami przypomina nam o królowaniu Maryi, które przede wszystkim powinno ujawniać się w naszym życiu. Jej koroną stają się dziś ludzie pracy, stają się pięknym żywym klejnotem zdobiącym duchowo Jej skronie. Ona, Matka sprawiedliwości społecznej jest dla nas Nauczycielką Miłosierdzia, podpowiada nam jak dobra mama, co czynić, co zmieniać, by każdy z nas stał się lepszym człowiekiem”.

„Przybywamy na Jasną Górę jako ludzie pracy, dla których prawa pracownika, warunki pracy, rola związku zawodowego, etos, sprawiedliwość są bardzo ważne. Gromadzimy się tutaj na modlitwę, na rozważanie, czuwanie, ale przede wszystkim na słuchanie Słowa Bożego. I to wszystko pod hasłem: ‘Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia’. Z tego powodu stawiamy sobie pytanie: dlaczego, w jakim sensie, jak jest Ona nauczycielką miłosierdzia dla nas? Trzeba sobie wpierw uświadomić, że możemy Ją nazywać nauczycielem wspomagającym w szkole Jezusa. Wiemy, że nauczyciel wspomagający pojawia się w klasach trudnych, integracyjnych, i tacy jesteśmy. Jesteśmy ludźmi, którzy są w szkole Jezusa, ale są wciąż słabymi uczniami, także potrzebujemy nie tylko Tego, który sam siebie nazwał Nauczycielem i Panem, ale także nauczyciela wspomagającego: Maryi” – mówił w homilii bp Roman Pindel.

„Kiedy Maryja w Kanie wypowiada słowa: ‘uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie’ pozostawia nam orędzie ważne na wszystkie czasy. Orędzie podstawowe dla każdego, kto uwierzył w Jezusa. Podstawowe dlatego, że uczynić wszystko, cokolwiek On powie, to streszczenie życia chrześcijanina, tego, który się nawrócił, aby naśladować Mistrza z Nazaretu” – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. kan. Krzysztof Hajdun: „Przychodzi dzisiaj do tronu Jasnogórskiej Pani solidarny świat ludzi pracy naszej Ojczyzny. Przychodzi w kontekście 300-lecia Koronacji Obrazu Jej cudownego wizerunku i aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Jej Niepokalanemu Sercu. Uświadamiamy sobie prawdę, że jesteśmy drogocennymi perłami w Jej koronie, których piękno objawia się w świetle promieni, w sposób szczególny w świetle łaski uświęcającej”.

W modlitwie udział wzięli m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy; Marcin Stefaniak, Generalny Dyrektor IPN; Małgorzata Gatz, wiceprezes SKOK; Janusz Śniadek, poseł PiS, a także rodzina bł. ks. Jerzego: siostra Teresa i bracia Józef i Stanisław z rodzinami.

Oprawę muzyczną liturgii, jak i koncert przed Mszą św., zapewnił zespół regionalny „Grojcowianie”.

Czytaj całość / multimedia —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia


35. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, 16-17 IX 2017


Program pielgrzymki:

Sobota, 16.09.2017 r.

godz. 15.00 – Punkt informacyjny Regionu Podbeskidzie na Jasnej Górze

godz. 17.00 – Składanie kwiatów pod pomnikiem Bł. Ks. Jerzego  (Aleja Sienkiewicza)

godz. 19.00 – Msza Św. na szczycie – przewodniczy Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Pindel

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu retransmitowany przez Radio Maryja, prowadzenie: Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Pindel

godz. 21.45 – Droga Krzyżowa na wałach, rozważania: Region Podbeskidzie

Niedziela, 17.09.2017 r.

godz. 00.00 – Msza Święta w Bazylice koncelebrowana przez duszpasterzy Ludzi Pracy, prowadzenie i homilia: Ks. Prałat Józef Oleszko

godz. 1.00 – 4.30 – Czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu (Region Podbeskidzie)

godz. 7.00 – Droga Krzyżowa na Wałach – rozważania prowadzą: Region Środkowowschodni i Region Podkarpacie

godz. 9.15 – Modlitwa Różańcowa ze szczytu Jasnej Góry – prowadzi Ks. Prałat Józef Oleszko

godz. 10.00 – Koncert w wykonaniu zespołu regionalnego “Grojcowianie”

godz. 10.40 – Wystąpienie Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy

godz. 11.00 – Uroczysta Msza Święta na szczycie Jasnej Góry- przewodniczy Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kupny, homilię wygłosi Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Pindel.

Organizatorem tegorocznej 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę jest „Solidarność” Regionu Podbeskidzie wraz z diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy ks. prałatem Józefem Oleszko. Duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia była peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności, który odwiedził niektóre parafie w diecezji bielsko-żywieckiej oraz w Beskidach. Wizerunkowi Matki Bożej Częstochowskiej Robotników towarzyszyły relikwie bł. Jerzego Popiełuszki.

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Zbliża się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy | solidarnosc.org.pl: 35. Pielgrzymka Ludzi Pracy 16-17 września

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

Relacja z ubiegłorocznej pielgrzymki: Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_