fot. kapucyni.warszawa.pl

W styczniu 1918 r., u progu odzyskaniu niepodległości Polski, Bracia Mniejsi Kapucyni powrócili do swej warszawskiej siedziby po 54 latach od ukazu kasacyjnego z 1864 roku. W niedzielę 28 stycznia 2018 r. będą świętować stulecie tego wydarzenia.

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów na Starym Mieście w Warszawie to najstarszy chronologicznie klasztor kapucynów w Polsce. Fundowany był przez króla Jana III Sobieskiego, stąd nazywany jest Klasztorem Królewskim. Pochodzi z 1681 r. i jest wotum dziękczynnym za zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem.

W 1864 r. w wyniku ukazu kasacyjnego zakonów klasztor kapucynów warszawskich został zamknięty, a kościół przekazany władzy diecezjalnej. W 1888 rozebrano budynki klasztorne, a w ich miejscu powstała ulica Kapucyńska.

W setną rocznicę powrotu do stolicy, w niedzielę 28 stycznia 2018 r. warszawscy kapucyni zapraszają na konferencje i Mszę Świętą do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej 13 Warszawie.

Wydarzenie —> na Facebooku

Program uroczystości:

10:30 – HISTORIA POWROTU KAPUCYNÓW DO WARSZAWY – br. Grzegorz Filipiuk opowie o okolicznościach kasaty klasztoru i powrotu braci na Miodową

11:00 – UROCZYSTA MSZA ŚW. KONCELEBROWANA, której przewodniczyć będzie minister prowincjalny br. Andrzej Kiejza

Info za —> kapucyni.warszawa.pl: Stulecie powrotu kapucynów do Warszawy | Archidiecezja Warszawska: Kościół ojców kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego