W dniach od 8 do 12 listopada 2017 roku odbywa się w Krakowie I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej „Śladami świętego Papieża Jana Pawła II”.

Kongres objęli Patronatem honorowym: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, abp Marek Abp Jędraszewski oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się 9 listopada w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. O godz. 8.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. inaugurująca spotkanie, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. W ramach wydarzenia odbędą się prelekcje i wykłady oraz warsztaty z przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultu i miejsc turystycznych.

Zobacz —> Program Kongresu

Zdaniem organizatorów, Kraków i Małopolska mają ogromny potencjał rozwoju turystyki religijnej, dlatego poprzez organizację kongresu chcą podnieść znaczenie Polski, jako jednego z ważnych miejsc dla międzynarodowej turystyki pielgrzymkowej.

Dla organizatorów kongresu oprócz wykładów i prelekcji ważne jest, aby zagraniczni goście mogli zobaczyć najważniejsze w Polsce miejsca związane z kultem sakralnym i te, które mają ogromne znaczenie historyczne. Dlatego w ramach wydarzeń studyjnych goście z całego świata będą zwiedzać Kraków i Małopolskę. Zobaczą m.in. Stare Miasto w Krakowie, Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kopalnię Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, dom rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach. Udadzą się też do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Częstochowy.

Na kongres zaproszeni są przedstawiciele zagranicznych biur podróży i touroperatorów, blogerzy i dziennikarze, biskupi i księża oraz organizatorzy turystyki religijnej i pielgrzymkowej, tacy jak koordynatorzy diecezjalni, szefowie fundacji i kongregacji.

– Na kongres przyjadą goście z Japonii, Brazylii, USA, Indii, Meksyku, Izraela, Grecji, Kanady, Francji, Włoch, a także Malty, Chin i Japonii – podkreśla organizator. Jak dodaje, obecnie nie ma takiego wydarzenia w Europe Środkowo-Wschodniej, a spotkanie w Krakowie będzie stanowić również dobre przygotowanie do zaplanowanej na 2018 rok w Krakowie międzynarodowej konferencji UNWTO poświęconej turystyce religijnej.

Info za —> janpawel2.pl: Zaproszenie na I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej „Śladami świętego Papieża Jana Pawła II”